AKTUALNOŚCI - ix, X, XI, XII 2018


| wrzesień | październik | listopad |grudzień | styczeń | luty | marzec | kwiecień | maj | czerwiec |

UWAGA! ROZPOCZYNAMY REKRUTACJĘ NA ROK SZKOLNY 2019/2020. LICZBA MIEJSC OGRANICZONA. UWAGA!

Rozpoczynamy REKRUTACJĘ na rok szkolny 2019/2020
do Społecznej Szkoły Podstawowej STO oraz do

kl. I 3-letniego Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO
i 4-letniego Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO
w Starachowicach

Zapisy w sekretariacie Szkoły - od poniedziałku do piątku
w godzinach od 7.00 do 15.30, tel. 41 274 84 11,
email: sto@starachowice.org

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka dobrej szkoły. Takiej, która rozbudza pasję i ciekawość świata, kształtuje wrażliwość społeczną, motywuje do działania i rozwija indywidualnie każdego ucznia.
A przede wszystkim - wszechstronnie, różnorodnie i rzetelnie uczy. Takie właśnie są szkoły Społecznego Towarzystwa Oświatowego (STO).
Czym jest STO? Co sprawia, że z sukcesami prowadzi szkoły i placówki oświatowe, począwszy od przedszkoli, a skończywszy na liceach? Co najbardziej cenią w szkołach STO uczniowie, rodzice i nauczyciele? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w filmie pt. "Moja szkoła".
Zachęcamy do oglądania!


===============================================================
14 I 2019 r.
SUKCESY UCZNIÓW SG STO

===============================================================

Józef Napiórkowski, Tomasz Lech kl. IIIg - zakwalifikowali się do III etapu XVI Wojewódzkiego Konkursu z Fizyki. Uczniów przygotowała Pani: Grażyna Ząbecka-Pomorska.

Wiktor Serwicki kl. IIIg - zakwalifikował się do III etapu XVII Wojewódzkiego Konkursu z Języka Niemieckiego. Ucznia przygotowała Pani: Agnieszka Pawelec.

 

GRATULUJEMY!!!

===============================================================
10 I 2019 r.
MUZYCZNA MOZAIKA

===============================================================

Kameralny chór "Portamento", działający przy Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach,  pod dyrekcją dr Bożeny Magdaleny Mrózek,  gościł w naszej szkole,  z koncertem pt.: "Muzyczna mozaika".
Muzyka dawna, polska i zagraniczna, "Kwiaty polskie" w nowej współczesnej aranżacji, piosenki ludowe, kanony, trzy- i czterogłosowe pieśni, wspaniale brzmiały w szkolnych murach.
Rzadko goszczą tu  tego rodzaju muzyczne prezentacje. Pani dyrygent podkreśliła, że taki rodzaj muzyki może być alternatywą dla tej, której młodzi ludzi słuchają na co dzień.
Oprócz pięknie brzmiących pieśni usłyszeliśmy też wiele ciekawych informacji: co to jest kamerton i do czego służy, poznaliśmy nowe pojęcia z dziedziny muzyki, a nawet - wspólnie z gośćmi - śpiewaliśmy, pstrykaliśmy palcami i klaskaliśmy w rytm utworów.
Uczta muzyczna, w której mogliśmy nakarmić wiele zmysłów była naprawdę przyjemnością.
Pani dyrektor Beata Nowak podziękowała za koncert i wyraziła nadzieję na następne tego typu spotkania.
Na pewno taka muzyka jest alternatywą do słuchanej przez młodych ludzi na co dzień, niewątpliwe jest karmą dla wrażliwych dusz, a czy młode dusze zechcą z niej korzystać, to już zależy od nich...

===============================================================
10 I 2019 r.
CO NAS ZACHWYCA W STARACHOWICACH?

===============================================================

W tegorocznej edycji konkursu plastycznego organizowanego przez naszą Szkołę  dla pięcio -
i sześciolatków, wzięły udział dzieci z dziewięciu przedszkoli,  z PM Nr 2, Nr 7, Nr 10, Nr 11, Nr 13,
Nr 14 oraz z Przedszkola Niepublicznego "Gucio", z Punktu Przedszkolnego "Słoneczko" i klasy "0" Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Starachowicach.
Konkurs odbywał się pod hasłem: "Co nas zachwyca w Starachowicach?"
Na konkurs wpłynęło 66 prac /chyba jesteśmy rekordzistami popularności jeśli chodzi o liczbę uczestników w miejskich konkursach :-)/
Komisja artystyczna, w składzie:
panie dyrektor -  Bożena Jaskros i Beata Nowak, Magdalena Zatorska i Anna Babicka oceniała pomysłowość, kreatywność, twórcze spojrzenie na rzeczywistość naszego miasta, różnorodność technik, samodzielność, ale i udział osób dorosłych we wspieraniu młodych talentów oraz ogólny wyraz artystyczny prac.
Komisja stwierdziła, że prace wyróżniają się wielką różnorodnością, bogactwem pomysłów i technik plastycznych. Wszystkim, którzy przyczynili się do ich powstania gratulujemy i dziękujemy za udział
w konkursie. Każda praca warta jest uwagi i szerszej ekspozycji, w każdej widać zaangażowanie, poświęcony czas, wizję miejsca lub miejsc postrzeganych przez autorów jako atrakcyjne, wartościowe, zachwycające w Starachowicach.
Dziękujemy bardzo wszystkim najmłodszym artystom i ich Opiekunom, Rodzicom, Babciom, Dziadziusiom, Paniom Wychowawczyniom z Przedszkoli i wszystkim, którzy zechcieli zainteresować się konkursem.
Bardzo nas cieszy, że konkurs jest tak popularny.
Odbywa się pod patronatem medialnym Tygodnika Starachowickiego i honorowym patronatem prezydenta miasta Marka Materka.
Tradycyjnie Komisja artystyczna przyznała nagrody dla wszystkich uczestników Konkursu. Nagrody przyznano w trzech kategoriach:
- OD ZŁOTEJ KREDKI (15 nagród),
- OD SREBRNEJ KREDKI (34 nagrody),
i OD KOLOROWEJ KREDKI (17 nagród).
Nasi uczniowie z klasy "0" zdobyli wspaniałe laury:
Oliwia Drużdż - laureatka "Złotej Kredki", a Lena Szwed, Milos Zubek i Dorota Szymczak zostali laureatami Srebrnej Kredki.

***

Serdeczne życzenia
radosnych Świąt Bożego Narodzenia,
ciepłych, rodzinnych,  pachnących choinką.
Zdrowia i energii na co dzień oraz uśmiechu
i życzliwości na każdy dzień Nowego 2019 Roku.

Dyrekcja, Zarząd SKT Nr 50 STO,
Nauczyciele, Uczniowie
Społecznej Szkoły Podstawowej
i Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO
w Starachowicach.

 

===============================================================
18 XII 2018 r.
EKO - CHOINKA

===============================================================

Dnia 18 grudnia 2018 r. uczniowie klasy I a wraz z opiekunkami wzięli udział w happeningu ekologiczno-plastycznym "Eko - choinka", zorganizowanym przez Urząd Miejski oraz Muzeum Przyrody i Techniki
w Starachowicach. 
Głównym celem happeningu było promowanie i utrwalanie zasad gospodarki odpadami - zwłaszcza segregacji i odzysku surowców wtórnych oraz kształtowanie postaw proekologicznych
i odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego poprzez rozwijanie umiejętności plastycznych uczniów.
Uczniowie klasy I a na choince przygotowanej przez organizatorów wyeksponowali ozdoby choinkowe, które wykonali z pomocą pani Magdaleny Zatorskiej podczas zajęć plastycznych.  Po pogadance, którą przeprowadził z dziećmi m. in. zastępca prezydenta miasta, pan  Jerzy Miśkiewicz, uczniowie w formie nauki przez zabawę, segregowali przygotowane odpady.
Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali upominki. Happening zakończył się słodkim poczęstunkiem.

 

===============================================================
12 XII 2018 r.
SUKCESY UCZNIÓW SSP STO I SG STO

===============================================================

Natalia Gos, Nadia Wierucka kl. VIII - zakwalifikowały się do II etapu II Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego. Uczennice przygotowała Pani: Bożena Jaskros.

Tomasz Lech, Józef Napiórkowski kl. IIIg - zakwalifikowali się do II etapu XVI Wojewódzkiego Konkursu z Fizyki. Uczniów przygotowała Pani: Grażyna Ząbecka-Pomorska.

Wiktor Serwicki kl. IIIg - zakwalifikował się do II etapu XVI Wojewódzkiego Konkursu z Biologii. Ucznia przygotowała Pani: Anna Kamińska.

Wiktor Serwicki kl. IIIg - zakwalifikował się do II etapu XVI Wojewódzkiego Konkursu z Chemii. Ucznia przygotowała Pani: Grażyna Dańko.

Wiktor Serwicki, Dorota Wypchło kl. IIIg - zakwalifikowali się do II etapu XVII Wojewódzkiego Konkursu z Języka Angielskiego. Uczniów przygotowała Pani: Katarzyna Sasak.

Wiktor Serwicki, Aleksandra Stanecka, Dorota Wypchło kl. IIIg - zakwalifikowali się do II etapu XVI Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego.
Uczniów przygotowała Pani: Bożena Jaskros.

Tomasz Lech, Józef Napiórkowski, Dorota Wypchło, Wiktor Serwicki kl. IIIg - zakwalifikowali się do II etapu XVI Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki. Uczniów przygotowały Panie: Jolanta Dudkowska, Beata Nowak.

Tomasz Lech kl. IIIg - zakwalifikował się do II etapu XVI Wojewódzkiego Konkursu z Geografii.
Ucznia przygotował Pan: Jacek Karlik.

Julia Cebula, Wiktor Serwicki kl. IIIg - zakwalifikowali się do II etapu XVII Wojewódzkiego Konkursu z Języka Niemieckiego. Uczniów przygotowała Pani: Agnieszka Pawelec.

 

GRATULUJEMY!!!

 

 

===============================================================
11 XII 2018 r.
MŁODY CZŁOWIEKU, NIE RYZYKUJ!

===============================================================

Z okazji obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS nasi gimnazjaliści uczestniczyli w międzyszkolnych prezentacjach artystycznych "Młodość bez ryzyka", zorganizowanych przez PSSE w Starachowicach, w sali "Olimpia" Urzędu Miejskiego.
W imprezie prozdrowotnej wzięli udział przedstawiciele wszystkich starachowickich gimnazjów.
W tym roku scenariusz naszej prezentacji przygotowały Anna Kamińska i Anna Babicka, a o ścieżkę dźwiękową zadbał Darek Dygas.
Posługiwaliśmy się tekstami i muzyką zespołu Queen, jego lider i genialny wokalista - Freddy Mercury zmarł 24 listopada 1991 roku. Odszedł z powodu AIDS.
W młodości zbyt wiele ryzykował...
Jego muzyka, występy i koncerty pozostały nieśmiertelne, a jego przedwczesna śmierć - może być przestrogą.
Ola Stanecka, Dorota Wypchło, Julia Krępa, Julia Cebula, Daria Wróblewska, Józek Napiórkowski, Antek Ronduda i Tomek Lech inscenizowali teksty utworów zespołu Queen. Wcześniej zaprezentowali przygotowane przez siebie plakaty, w tym roku szczególnie podobał się ten namalowany  przez Valentinę Covi. Kuba Wziątek zajął się obsługą techniczną, a Karolina Książek
i Kacper Derlatka prezentowali plakat.
Opowiadanie na temat akceptacji i tolerancji chorych na AIDS, napisała i zaprezentowała Julia Krępa. Każda obecna osoba z klasy III była zaangażowana w prezentację.
Nasz występ bardzo się podobał, młodzi aktorzy zbudowali nastrój, przekazali poruszające treści
z zaangażowaniem i wrażliwością. Byli słuchani z uwagą, zainteresowaniem i otrzymali gromkie brawa.
Do Szkoły wróciliśmy z nagrodami książkowymi i wzbogaceni o dużą porcję fachowej literatury
z dziedziny profilaktyki HIV/AIDS.

 

 

===============================================================
10 XII 2018 r.
CLIL -
czyli zintegrowane nauczanie przedmiotowo-językowe
===============================================================

Od września rozpoczęliśmy realizację programu pt. Synergia początkowej nauki języka obcego
z edukacją wczesnoszkolną oraz technologiami informacyjno-komunikacyjnymi.
Program ten współfinansowany jest przez Europejski Fundusz Społeczny. Na chwilę obecną w programie biorą udział dwie, dwujęzyczne klasy pierwsze: klasa I a oraz klasa I b. W naszej szkole stawiamy na holistyczne podejście do nauki języka obcego, edukacji wczesnoszkolnej oraz TIK. Bazując na pojęciu "synergia" uczniowie klas pierwszych mają możliwość nauki treści zintegrowanych w języku angielskim. Nauczanie bilingwalne pozwala rozszerzać horyzonty oraz zaspakaja i stymuluje naturalną ciekawość dziecka, zachęca go do odkrywania i poznawania zjawisk otaczającego świata za pomocą języka obcego. Uczniowie klas I mają zatem zwiększoną ilość godzin języka angielskiego z pięciu do siedmiu godzin. Ta nowoczesna metoda pracy rozwija, uczy i daje uczniom ogromną satysfakcję.

 

===============================================================
7 XII 2018 r.
PLEBISCYT NAJBARDZIEJ ŻYCZLIWY KOLEGA - ROZSTRZYGNIĘTY!!!

===============================================================

Po raz pierwszy w SSP STO odbył  się plebiscyt na Najbardziej Życzliwego Ucznia w klasach 0 - III w I trymestrze.  To święto promuje serdeczność i przyjazne nastawienie wobec ludzi.
Życzliwość to życie w prawdzie i szczerości oraz szczęściu w stosunku do siebie i innych ludzi. W tym wszystkim na pewno pomaga życzliwość. Plebiscyt został zorganizowany i przeprowadzony przez wychowawców poszczególnych klas. Zadaniem każdego ucznia było oddanie głosu na jedną osobę z klasy, którą uważa za najbardziej życzliwą na co dzień. 

Oto najbardziej życzliwe osoby w naszej szkole:

Klasa 0 - Jaś Gawor
Klasa Ia - Hania Gawor
Klasa Ib - Zane Brunette
Klasa II - Franio Łącki
Klasa III - Marysia Biesiada

Gratulujemy i czekamy z niecierpliwością na następne wyniki w II trymestrze.

 

===============================================================
6 XII 2018 r.
WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

===============================================================

Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień - 6 grudnia. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały "Mikołajowych" kroków. Święty Mikołaj nie zawiódł  dzieci i nie kazał długo na siebie czekać.   Nasz gość udał się do  naszych najmłodszych uczniów SSP STO klasy 0 i ich wychowawczyni p. R. Kubik oraz  klasy II z wychowawcą J. Gryz. Towarzyszyła mu Śnieżynka i mikołajowi pomocnicy. Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniałą pamiątką tego spotkania. Dzieci długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami,  oglądały prezenty, a następnie .przebrały się. Święty Mikołaj podziękował za ciepłe przyjęcie. Bardzo ucieszył się, że w tym roku również czekało na niego dużo dzieci. Do zobaczenia za rok!!!

 

 

 

===============================================================
4 XII 2018 r.
"ŚWIĘTA BARBARA, PATRONKA MIASTA"

===============================================================

4 grudnia 2018 r. w naszym mieście, już po raz dziesiąty, obchodziliśmy uroczystość świętej Barbary - patronki Starachowic. Uroczystość rozpoczęła się zbiórką przy kapliczce św. Barbary, gdzie m. in. przemawiał pan prezydent Marek Materek. Następnie odbyła się procesja do kościoła Wszystkich Świętych. Dzieci i młodzież mogli pogłębić wiedzę o świętej Barbarze, słuchając montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów Gimnazjum nr 3. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie dyplomów i nagród dla laureatów konkursów o świętej Barbarze.
Wśród nagrodzonych znalazły się również uczennice naszej szkoły:
- Ula Kos (kl. I A) - nagroda w konkursie literackim dla dzieci pn. "Modlitwa do patronki miasta" w kategorii klas I-IV
- Kornelia Surdy (kl. I A) - nagroda w konkursie plastycznym pn. "Święta Barbara, patronka miasta" w kategorii klas I-IV
- Sara Zawiła (kl. II) - wyróżnienie w konkursie plastycznym pn. "Święta Barbara, patronka miasta" w kategorii klas I-IV
- Katarzyna Zawiła (kl. V) - wyróżnienie w konkursie plastycznym pn. "Święta Barbara, patronka miasta" w kategorii klas V-VIII

Dziewczętom serdecznie gratulujemy!
Celem konkursów było popularyzowanie wiedzy o Patronce Miasta oraz symboliczne podziękowanie Jej za opiekę nad mieszkańcami i miastem w okresie ostatniego roku.

W kościele pw. Wszystkich Świętych o godz. 12.00 została odprawiona Msza Święta dziękczynna w intencji starachowiczan.
Obchody uroczystości św. Barbary zakończył poczęstunek  - na wszystkich zebranych czekała gorąca herbata i pączki.

 

===============================================================
4 XII 2018 r.
CIEKAWE DOŚWIADCZENIE

===============================================================

Uczniowie klasy 3 SSP STO, 4 grudnia 2018 r. sprawowali całodniową opiekę nad jajkiem - ćwicząc odpowiedzialność i delikatność. To była doskonała zabawa. Jajka miały imiona, charakterystyczne cechy, o których chętnie opowiadali młodzi opiekunowie.

 

===============================================================
28 XI 2018 r.
WYNIKI TRYMESTRALNEGO KONKURSU o Tytuł Mistrza Języka Angielskiego w kl. I-III SSP STO

===============================================================

W konkursie klasowym o tytuł Mistrza Języka Angielskiego brali udział wszyscy uczniowie z klas I-III.
W każdej klasie zostali wyłonieni Mistrzowie, tj. I, II i III miejsce.
Kryteria oceniania:
- wynik sprawdzianu 1 i 2,
- wynik konkursu o Tytuł Mistrza Języka Angielskiego (klasy II-III),
- aktywność oraz praca i zaangażowanie na lekcji.

Wyniki w poszczególnych klasach prezentują się następująco:

Klasa Ia
I miejsce - Wilhelm Krystyniecki
II miejsce - Ula Kos

                   Hanna Gawor
III miejsce - Weronika Papaj

Klasa Ib
I miejsce - Zane-Stephan Brunette
II miejsce - Szymon Kubiak

III miejsce - Eliasz Frankiewicz

Klasa II
I miejsce - Aleksander Kostecki
II miejsce - Dawid Tulacha
III miejsce - Laura Anyst

Klasa III
I miejsce -  Antoni Skorzyński
II miejsce - Tomasz Jaworski
III miejsce - Maria Biesiada

 

 

===============================================================
24 XI 2018 r.
SUKCESY SPORTOWE SSP STO

===============================================================

III miejsce drużynowo w Międzyszkolnych Zawodach Tenisa Stołowego Chłopców.
Skład drużyny:
Cezary Różalski kl. VI, Jan Wierzbicki kl. V, Antoni Łącki kl. V. Uczniów do zawodów przygotował p. Andrzej Dziuba nauczyciel wychowania fizycznego.

 

GRATULUJEMY !!!

 

===============================================================
19 XI 2018 r.
SZYBUJ BEZPIECZNIE W INTERNETOWEJ CHMURZE

===============================================================

..to nazwa projektu, do którego przystąpili uczniowie SSP STO, pod kierunkiem nauczycieli. Celem projektu jest rozszerzenie wiedzy o konstruktywnym  wykorzystaniu z internetu. Jednym z etapów projektu jest organizacja spotkania z przedstawicielami Wydziału Prewencji Powiatowej Komendy Policji w naszym mieście.
Oto relacja Dominika Chai (kl. VI):
"19 listopada odbyło się w naszej szkole spotkanie z policjantami, które dotyczyło cyberprzemocy. W sali informatycznej zebrały się klasy czwarta, piąta i szósta. Było dwoje policjantów. Prowadzący włączyli płytę pod tytułem "1, 2, 3 . internet". Jeden z filmów przedstawiał historię uczniów pewnej szkoły. Koledzy sfilmowali Piotrka podczas jego upadku na zajęciach wychowania fizycznego. Wrzucili film do Internetu.
Rozmawialiśmy z gośćmi na temat tego filmu. Następnie pani policjantka włączyła drugi film. Kuba, jego bohater, usłyszał rozmowę dziewczynek, z której wynikało, że mają o wiele więcej internetowych przyjaciół niż on. Chłopiec postanowił dodać kilku znajomych koleżanki do swojej listy. Niedługo później otrzymał wiadomość że jakaś dziewczyna ma zamiar spotkać się z nim w prawdziwym życiu... W tym miejscu film się zakończył.
Znowu rozmawialiśmy i zadawaliśmy pytania policjantom.
Niestety, nie trwało to zbyt długo, ponieważ skończył nam się czas przeznaczony na spotkanie. Było bardzo ciekawie i wszystkim się podobało".

            W pogadance o bezpiecznym używaniu internetu uczestniczyli też uczniowie klas starszych (VII, VIII, III SG). Była okazja poznać zasady "netykiety", posłuchać przestróg, porozmawiać o  rodzajach cyberprzemocy, o dozwolonych i niedozwolonych działaniach uczestników internetu  i o odpowiedzialności prawnej za te działania. Można być sprawcą, ofiarą i świadkiem wirtualnej przemocy. O każdej z tych ról i konsekwencjach ich pełnienia usłyszeli nasi uczniowie.
Ważne treści spotkania będą teraz dojrzewać w umysłach naszych uczniów i - mamy nadzieję - pozwolą wyciągnąć im odpowiednie wnioski i zachować się zgodnie ze zdobytą wiedzą.

 

 

 

===============================================================
17 XI 2018 r.
SUKCESY SPORTOWE SSP STO

===============================================================

Wicemistrzynie Starachowic w Drużynowych Zawodach Tenisa Stołowego Dziewcząt!!!
Skład ekipy trenerki Agnieszki Makoskiej to: Gabriela Biesiada kl. 5, Magdalena Kiepas i Maria Kostecka kl. 7. Zawody odbyły się 17 listopada.

GRATULUJEMY!!!

===============================================================
10 XI 2018 r.
SZKOLNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO O PUCHAR DYREKTORA SSP STO I SLO STO

===============================================================

A oto wyniki turnieju:

DZIEWCZĘTA
KL. 2-3
1 miejsce Biesiada Marysia kl. 3
2 miejsce Kaja Dziuba kl. 3
KL. 4-7
1 miejsce Magdalena Kiepas kl. 7
2 miejsce Maria Jarzyna kl. 7
3 miejsce Gabriela Biesiada kl. 5
KL. 8 i gimnazjum
1 miejsce Aleksandra Stanecka kl. 3 g
2 miejsce Julia Wziątek kl. 8
3 miejsce Julia Krępa kl. 3 g

CHŁOPCY
KL. 2-3
1 miejsce Franciszek Łącki kl. 2
2 miejsce Aleksander Kostecki kl. 2
3 miejsce Dawid Tulacha kl. 2
KL. 4-7
1 miejsce Kacper Radecki kl. 7
2 miejsce Jan Wierzbicki kl. 5
3 miejsce Antoni Łącki kl. 5
KL. 8 i gimnazjum
1 miejsce Jakub Wziątek kl. 3 g
2 miejsce Tomasz Lech kl. 3 g
3 miejsce Kacper Derlatka kl. 3 g

 

GRATULUJEMY!!!

 

===============================================================
5 - 9 XI 2018 r.
WYJAZD PROJEKTOWY ERASMUS+ DO WŁOCH

===============================================================

W dniach 5-9 listopada 2018 r. uczniowie oraz nauczyciele Społecznej Szkoły Podstawowej STO
w Starachowicach wzięli udział w wyjeździe projektowym do Włoch. Działania realizowali dzięki funduszom pozyskanym z Projektu Erasmus + Akcja Szkolna KA229 "We are less when we don't include everyone" (Odrzucając innych, pomniejszmy siebie).  
Spotkanie warsztatowo - szkoleniowe połączone z wymianą uczniów miało miejsce w szkole partnerskiej w Livorno.

Na spotkaniu obecni byli również uczniowie oraz nauczyciele opiekunowie z pozostałych szkół partnerskich z Sardynii, Rumunii i Bułgarii. Nauczyciele mogli poznać i porównać różne systemy nauczania w szkołach partnerskich oraz wziąć udział w konferencjach i warsztatach poświęconych nauczaniu włączającemu dla uczniów z trudnościami.

Uczniowie w trakcie swojego pobytu mogli dużo nauczyć się o Włoszech - ich kulturze historii
i tradycjach. Brali udział w warsztatach pieczenia pizzy czy teatralnych. Codziennie uczestniczyli
w zajęciach organizowanych przez szkołę w Livorno i dzięki czemu mogli zobaczyć jak uczą się ich rówieśnicy w innych krajach europejskich. Popołudniowe wycieczki do Pizy i Florencji pozwoliły im poszerzyć wiedzę o Renesansie i historii Toskanii. Pobyt u rodzin goszczących był ciekawym doświadczeniem, dzięki któremu mogli poznać rodowitych Włochów jak również i siebie.

 

 

 

===============================================================
9 XI 2018 r.
SETNE URODZINY NASZEJ OJCZYZNY

===============================================================

100 lat wolnej i niepodległej ojczyzny świętujemy w Społecznej Szkole Podstawowej STO i Społecznym Liceum STO w Starachowicach od początku roku szkolnego. Zainaugurowaliśmy go koncertem muzyki polskiej w wykonaniu artystów z zespołu "ARTEPHINO TRIO".
Podczas tradycyjnych "jesiennych spotkań z przedszkolakami" wielokrotnie  prezentowaliśmy spektakl pt. "Szczęście, wolność, niepodległość".
Młodzi aktorzy z SSP rozmawiają z dziećmi z przedszkoli o najważniejszych ludzkich wartościach, takich, jak -  wolność, pokój, szczęście, niepodległość i miłość.
Kulminację świętowania przygotowaliśmy na 9 listopada.
         Dziś cała społeczność obu szkół obejrzała przygotowane przedstawienie. Stworzyliśmy przestrzeń do osobistych odpowiedzi na pytania, czym dla każdego z nas jest pokój, niepodległość i szczęście. Wymiar świętowania i rozumienia polskości zaczyna się od pojedynczych odpowiedzi na takie pytania.
Następnie podczas uroczystej akademii uczennice i uczniowie przypomnieli najważniejsze momenty z historii Polski - z czasu jej klęski i ostatecznego zwycięstwa!
Zespół wokalny "Wiarusy swoim koncertem pieśni patriotycznych dopełnił uroczystość, stwarzając szanse wspólnego, pokoleniowego śpiewania.
         O godzinie 11.11 wzięliśmy udział w ogólnopolskim odśpiewaniu hymnu państwowego, wspólnie ze społecznością Gimnazjum Nr 2 (z którą jeszcze przez rok dzielimy szkolne pomieszczenia) oraz z "Wiarusami" uroczyście odśpiewaliśmy "Mazurek Dąbrowskiego".
Ważne, że udało się tak świętować, aby łączyć różne środowiska, doświadczając, że wszyscy możemy cieszyć się polskością i  uczyć się ją doceniać i szanować.

 

 

===============================================================
31 X 2018 r.
ROZSTRZYGNIĘCIE SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
"Dary jesieni"

===============================================================

Konkurs skierowany był do uczniów klas 0-III SSP STO.
Jesień to pora roku, która  mieni się wieloma kolorami. Nie trzeba szukać daleko, aby znaleźć pomarańczowe, brązowe czy czerwone liście. Podczas jednego tylko spaceru, jeśli tylko dobrze się rozejrzymy, upolujemy jeszcze inny skarb -  czas spędzony  z dzieckiem.

Cele konkursu: 

  • prezentacja możliwości twórczych dzieci,
  • propagowanie różnych technik plastycznych,
  • doskonalenie warsztatu plastycznego,
  • kształtowanie i rozwój wrażliwości i wyobraźni plastycznej
  • doskonalenie warsztatu plastycznego,
  • kształtowanie i rozwój wrażliwości i wyobraźni plastycznej

Komisja konkursowa w składzie: p. dyr. B. Jaskros, p. wicedyrektor B. Nowak, p. J. Gryz i p. A. Szumilewicz stanęły przed trudnym zadaniem przyznania nagród. Efekty prac konkursowych przeszły nasze oczekiwania.  Spośród 34 prac wyłoniono zwycięzców  w  poszczególnych kategoriach
i przyznano wyróżnienia.

  Kategoria                                                                      Kategoria     
Zwierzęta w lesie                                                           Jesienny las
I miejsce  - Ula Kos                                                   I miejsce - Jaś Gawor
II miejsce - Julia Dobrowolska                               II miejsce  - Aleksandra Kwilosz
                     Filip Mnich                                           III miejsce  - Laura Anyst
III miejsce Julia Sikora                                                                  Tomasz Jaworski
   
           Kategoria                                                    Kategoria                                                                     
     Jesienna postać                                                Nietypowy pomysł
I miejsce - Weronika Czapka                            I miejsce - Mateusz Tatarek
II miejsce - Weronika Papaj                              II miejsce - Aleksander Pożoga
                     Lena Szwed                                                           Kacper Bugaj
                                                                               III miejsce - Igor Kasperki
           Kategoria                                                                         Olaf Dulewicz
Jesienne koszyki
I miejsce - Kornelia Surdy                                         Nagroda specjalna
II miejsce - Hania Gawor                                         Aleksander Kostecki
III miejsce - Dorota Szymczak
                      Andrzej Jaworski
Wyróżnienia otrzymali: F. Łącki, M. Zubek, O. Drużdż, M. Biesiada, D. Tulacha, A. Skorzyński, S. Zawiła, A. Danielczyk, K. Dziuba, F. Gorzelak, A. Majecki, H. Krystyniecki .
Konkurs zorganizowała i przeprowadziła p. Joanna Gryz.                

Do zobaczenia za rok!

 

===============================================================
25 X 2018 r.
JEST INNY ŚWIAT ...
SPOTKANIE Z PIOTREM HERCOGIEM
===============================================================

Może nawet wiemy, że jest, bo mówią o tym w stacjach radiowych, pokazują
w stacjach telewizyjnych, piszą o nim dziennikarze na portalach intranetowych
i w gazetach,
ale co innego czytać, oglądać słuchać, a co innego doświadczyć ...

 Przekonali się o tym nasi uczniowie z klas V, VI, VII, VIII i IIIG, kiedy - dzięki panu Robertowi Wieruckiemu - tacie Łukasza (kl. III), Maćka ( kl. V) i Nadii (kl. VIII) spotkali się z Piotrem Hercogiem - biegaczem maratonów górskich, długodystansowcem, biegającym w różnorodnych (często ekstremalnych!) warunkach klimatycznych, w różnych częściach świata, z trenerem sportowym, speleologiem, organizatorem wielu imprez sportowych, a przede wszystkim wielokrotnym zwycięzcą ultra maratonów.
W październiku br. Piotr Hercog zwyciężył w trwającym 63 godziny biegu przez terytorium Stanów Zjednoczonych. 330 km, pan Piotr przebiegł zwyciężając w takim stylu, że następny po nim zawodnik przybiegł na metę dopiero dwie godziny później.
Panu Piotrowi towarzyszył dziennikarz telewizji polskiej - Oswald Rodrigo Pereira, który przedstawił się jako podopieczny trenera Piotra Hercoga, ale przede wszystkim uczestnik słynnej polskiej wyprawy zimowej na szczyt K2 w Himalajach.
Obaj panowie opowiadali niezwykle interesujące przygody, jakie przeżywali podczas swoich wypraw. Prezentowali filmy i zdjęcia z ekstremalnych warunków, jakich podczas nich doświadczyli.
Z ogromnym zainteresowaniem słuchali ich nasi uczniowie.
Spotkanie z tak Wielkimi, a tak przy tym skromnymi, otwartymi, i wrażliwymi Osobami musiało wywrzeć na nich niemałe wrażenie. Nawet nie zadawali pytań tkwiąc w skupieniu, zadziwieniu, zdumieniu
i zachwycie.
Rzadko mamy okazję spotkać Kogoś, kto tak konsekwentnie realizuje zamierzone cele, pokonuje trudności, decyduje się na wyrzeczenia, podporządkowuje swoje codzienne życie reżimowi treningów, ćwiczy swój charakter. Pan Piotr mówił, że - podczas wszystkich maratonów, przede wszystkim musi pracować głowa, jest czas na myślenie, na analizę i ani przez chwilę nie można tracić poczucia sensu w realizowanym zadaniu.
Mamy nadzieję, ze na tym jednym spotkaniu - niespodziance, zaaranżowanym spontanicznie i bez większych przygotowań nie skończy się nasza znajomość. Powiedzieliśmy sobie -
dziękujemy i do zobaczenia. Na pewno, kiedy wyjdziemy już z oszołomienia i zdumienia innym światem, którego doświadczyliśmy,  dowiemy się więcej i więcej, będziemy słuchać, pytać, podziwiać i rozmawiać. Zapraszamy do naszej szkoły raz jeszcze i jeszcze!

 

 

===============================================================
25 X 2018 r.
TEATRALNA JESIEŃ W SZKOLE SPOŁECZNEJ

===============================================================

W czwartek 25.10.2018 r. uczniowie klas 0-III wraz z wychowawcami byli na wycieczce w Kielcach. Pierwszym punktem programu był Teatr "Kubuś", gdzie obejrzeli spektakl pt. "Gniazdo", który powstał z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości.  Dzielni rycerze, wyprawa i wielki plan. Oto początek niestandardowej wersji historii o Lechu, Czechu i Rusie, którą opowiada Orzeł, oczywiście biały. W kieleckim przedstawieniu znani z legendy bracia to postacie w kostiumach superbohaterów. Pojawiają się też nowości - siostra trzech braci Wanda, Światowid, Popiel, chochlik Bieda i tajemnicze Ćmoki. Wszystkich z przytulnej chatki wygania bieda. Tym, który rzuca pomysł poszukania kawałka ziemi jest Lech. "Gniazdo" przy tej lekkiej, atrakcyjnej dla młodego widza formie opowiada o rzeczach ważnych: początkach polskiej państwowości, naszych symbolach narodowych, naszych cechach. Stawia bardzo ważne pytanie: co to znaczy być dobrym Polakiem, czy to to samo, co być dobrym człowiekiem?  Kontynuacją poruszonej w teatrze tematyki była wizyta w Muzeum Historii Kielc, gdzie dzieci mogły zobaczyć jak wyglądało życie ludzi w Polsce sto i więcej lat temu, jakich urządzeń
i przedmiotów używali i jakie nosili stroje. Wizyta w Muzeum zakończyła się warsztatami plastycznymi, podczas których uczniowie wykonali z tekturowych talerzyków Godło. Wycieczkę dla najmłodszych zorganizowała Renata Kubik - wychowawczyni kl."0".

 

 

===============================================================
19 X 2018 r.
X JUBILEUSZOWY EKOFESTYN

===============================================================

W piątek 19 października uczniowie kl. 0 z wychowawczynią Renatą Kubik uczestniczyli  w Festynie Ekologicznym "Zaginiony świat naszej Ziemi", na który zaprosiło najmłodszych mieszkańców naszego miasta Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Tegoroczna edycja festynu odbyła się pod hasłem "Jerzyk - nasz skrzydlaty sąsiad". Ten mało znany ptak i jego zwyczaje stały się nieco bliższe dzieciom, dzięki zadaniom, jakich się podjęły. Było to m.in. wykonanie budki lęgowej  dla jerzyka oraz wykonanie plakatu związanego tematycznie z hasłem festynu.  Podczas imprezy dzieci wysłuchały ciekawego wykładu na temat życia jerzyków, kolorowały obrazki, oglądały wystawę przyrodniczą.
Po słodkim poczęstunku, obdarowane licznymi podarunkami, w wesołych nastrojach wróciły do szkoły.

 

 

===============================================================
23 IX 2018 r.
PIERWSZAKI W CENTRUM NAUKI

===============================================================

Dnia 23 września 2018 r. uczniowie klasy pierwszej "a" odwiedzili Centrum Nauki Leonardo Da Vinci w Podzamczu Chęcińskim. Był to ich pierwszy wyjazd w tym roku szkolnym poza szkołę, a zatem okazja do integracji zespołu i wspólnych zabaw. Pierwszoklasiści wzięli udział w warsztatach "Gdy widzę słodycze to kwiczę ... - czyli dobre bo słodkie", w trakcie, których dowiedzieli się dlaczego spośród pięciu podstawowych smaków najbardziej smakuje nam właśnie słodycz. Pod okiem prowadzących przygotowali własne przysmaki - kolorowe żelki i przeprowadzili szereg eksperymentów. Po nich odbyli wspaniałą podróż do świata nauki i techniki z wykorzystaniem nowoczesnych interaktywnych eksponatów. Wyprawa do Centrum Nauki Leonadarda Da Vinci okazała się niezwykle udana.

 

 

 

===============================================================
19 X 2018 r.
IV FESTIWAl RADOŚCI JUŻ ZA NAMI ...

===============================================================

W piątek 19 października br. w Starachowickim Centrum Kultury odbył się IV Festiwal Radości,
tym razem poświęcony sztuce tańca.
Festiwal,  to przedsięwzięcie artystyczno  - edukacyjno - integracyjne.
Impreza pod hasłem: "Magicznie, tanecznie, bajecznie czyli show bez barier" zgromadziła dzieci, młodzież i dorosłych z powiatu starachowickiego, którym bliskie są prezentacje na scenie, wskazujące na wartość integracji osób o różnym poziomie zdrowia i psychofizycznych możliwości.

Nasza Szkoła  - od początku istnienia Festiwali - jest zapraszana do udziału w nich, jako społeczność kształtująca wychowawcze postawy społecznej wrażliwości i empatii.
Tak było i tym razem.
Pod kierunkiem Anny Szumilewicz, Dariusza Dygasa i Anny Babickiej nasze młode artystki zaprezentowały program "Po drugiej stronie tęczy".
Ola Białoń (kl. VIII SSP) wystąpiła w roli Dorotki z bajki o Czarnoksiężniku z Kariny OZ i pięknie zaśpiewała "Over the Rainbow", Daria Wróblewska (kl. III SG) jako narratorka opowiedziała historię Dorotki:


Wiele przygód przeżyła,
wiele osób poznała,
i wielu pomogła, choć sama jest mała.
Pokazała że Czarnoksiężnik nie jest groźny wcale,
i wszystko osiągniesz, kiedy będziesz stale,
dążyć tam, gdzie chcesz dążyć  - prosto i wytrwale.

 Jeśli chcesz możesz przeżyć przygody z Dorotką,
z nią się bawić i tańczyć i śpiewać tak słodko,
że strach całkiem mija, mocno serce bije,
każdy jest szczęśliwy, dlatego, że żyje!

Możesz zdobywać odwagę i śmiałość,
tańczyć i wędrować i czuć, że wciąż mało
i mało ci szczęścia i kolorów tęczy,
możesz w życiu wędrować i nie dać się zmęczyć,
w szukaniu  MIŁOŚCI, dobra i RADOŚCI.

 A kiedy już dotarliśmy na drugą stronę tęczy, dziewczyny zaprosiły nas wszystkich do szalonego, radosnego rock and rolla. Zatańczyły: Oliwia Wróblewska, Dominika Wziątek (kl. VI), Nadia Wierucka, Julia Wziątek (kl. VIII), Daria Wróblewska, Dorota Wypchło, Aleksandra Stanecka, Julia Krępa, Julia Cebula i Karolina Książek (kl. III SG).
Występ został przyjęty gromkimi brawami, a przedstawicielki naszych Szkół uhonorowane dyplomami, słodyczami i wspaniałą statuetką witrażowej baletnicy.
Dodatkowo, los okazał się dla nas łaskawy i wylosowaliśmy jedną z trzech nagród - niespodzianek: zestaw instrumentów perkusyjnych do zajęć muzycznych z dziećmi.
Brawo dziewczyny!
Gratulujemy występu! Dziękujemy za godną reprezentację Szkół w ważnym przedsięwzięciu!

 

 

 

 

===============================================================
1 X 2018 r.
RAJDOWY KONKURS FOTOGRAFICZNY 2018 - WYNIKI

===============================================================

Kategoria klas "0" - III SSP:

Aleksandra Kwilosz - kl. I a - I miejsce
Laura Anyst - kl. II - I miejsce

Julia Trzeciak - kl. I a - II miejsce
Aleksander Pożoga - kl. I a - II miejsce
Szymon Kubiak - kl. I b - II miejsce

Oliwia Drużdż - kl. "0" - III miejsce
Urszula Kos - kl. I a - III miejsce

Weronika Czapka - kl."0", Kornelia Surdy - kl. I a, Andrzej Jaworski - kl. I a, Tomasz Jaworski - kl. III - wyróżnienia

Kategoria klas IV - VI SSP:
Zofia Wojteczek - kl. IV - I miejsce
Gabriela Biesiada - kl. V - II miejsce
Katarzyna Zawiła - kl. V - III miejsce
Abigail Venter - kl. IV - wyróżnienie

Kategoria klas VII - VIII SSP i III SG:
Mateusz Kwilosz - kl. VII - I miejsce
Piotr Sołtyk - kl. VII - II miejsce
Julia Wyskiel - kl. VII - III miejsce
Oliwia Szwed - kl. VII - wyróżnienie

 

 

===============================================================
28 IX 2018 r.
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

===============================================================

28 października 2018 roku w Społecznej Szkole Podstawowej STO odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. To bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego pierwszoklasisty. Pierwszy poważny występ przed zgromadzonymi gośćmi, pierwsza trema i radość, kiedy ogromny ołówek spoczywa na ramionach szczęśliwych dzieci.
Wszystkich zebranych powitała pani dyrektor Bożena Jaskros. Następnie swoje talenty zaprezentowali uczniowie. Dzięki pomocy pań: Marzeny Mączyńskiej, Anny Szmigielskiej - Pożogi, Pauliny Basiak i pana Dariusza Dygasa oraz starszych kolegów z klas drugiej i trzeciej występ okazał się wspaniały. Pięknie wyrecytowane wiersze, zaśpiewane piosenki oraz odpowiedzi na szereg różnych pytań zaowocowały zdaniem pierwszego ważnego egzaminu - "egzaminu pierwszoklasisty".
Doniosłym momentem uroczystości był akt pasowania dokonany przez panie dyrektor: Bożenę Jaskros
i Beatę Nowak. Dowodem włączenia w poczet społeczności szkolnej było wręczenie pamiątkowych dyplomów i legitymacji oraz prezentów od starszych kolegów z Samorządu Uczniowskiego.
Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

 

 

 

===============================================================
25 IX 2018 r.
SPOTKANIE z FUNKCJONARIUSZAMI POLICJI

===============================================================

Dziś w szkole mieliśmy wyjątkowych gości: starszy sierżant Anna Kroner i straszy sierżant Paweł Kusiak - przedstawiciele Powiatowej Komendy Policji w Starachowicach.
Pani Anna pracuje w zespole prewencji, a pan Paweł pełni funkcję rzecznika prasowego komendy Policji. To osoby, które są już w naszej szkole nie po raz pierwszy. I tym razem zostały zaproszone przez szkolną pedagog.
Rozpoczął się nowy rok szkolny i zwiększył się ruch uliczny. W związku z tym uczniowie klas młodszych - od 0 do IV - słuchali pogadanki o bezpiecznym poruszaniu się po drogach.
Usłyszeli rady dla rowerzystów, pieszych i pasażerów, a wszystko z zastosowaniem multimedialnej prezentacji, w  której popularna bajkowa postać, Spongebob, zadawała dzieciom pytania i chwaliła za poprawne odpowiedzi.
Nasi Goście spotkali się też ze starszymi uczniami - z klas V, VI, VII, VIII i III SG.
Tym razem tematyka dotyczyła odpowiedzialności karnej za popełnione czyny.
Co prawda niektórzy twierdzili, że słyszeli już informacje na ten temat w ubiegłym roku,
ale okazało się, że mocno się pomylili, a dodatkowo, podstawowe informacje przez wakacje, wywietrzały z głów  ...
Uczniowie usłyszeli kiedy można mówić o demoralizacji, kiedy o czynach karalnych, a przede wszystkim przypomnieli sobie (lub usłyszeli po raz pierwszy!), że to, że są niepełnoletni nie zwalnia ich z odpowiedzialności za swoje zachowania i dokonania.
Państwo z Policji bardzo cierpliwie przestrzegali i napominali, jak ważne jest myślenie o tym, co się robi, niepoddawanie się presji otoczenia, włączanie rozsądku i przewidywanie, że nawet czasem głupi żart, może mieć nieodwracalne konsekwencje dla bezpieczeństwa, zdrowia i życia każdego młodego człowieka.

 

 

 

===============================================================
13 IX 2018 r.
SPOTKANIE SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ

===============================================================

13 września odbyło się pierwsze spotkanie Społeczności Szkolnej, na którym zaprezentowali się kandydaci do Rady Uczniów. Opiekunami Samorządu Szkolnego w bieżącym roku szkolnym są panie: Joanna Stanecka, Agnieszka Makoska i Anna Szumilewicz.

 

 

 

===============================================================
3 IX 2018 r.
NOWE OTWARCIE! NOWA SZKOŁA! NOWY ROK SZKOLNY!

===============================================================

Z bijącymi sercami rozpoczynamy rok szkolny 2018/2019.
Nowa przestrzeń stawia przed nami nowe wyzwania, zachęca do nowych  pomysłów,
pozwala na rozmach i pomaga przyzwyczajać się do zmian.

 

Panie dyrektor Bożena Jaskros i Beata Nowak przywitały uczniów, nauczycieli i rodziców na inauguracji nowego roku szkolnego 2018/2019.
Powitały z uśmiechem i lekkim niedowierzaniem, że to, co nas spotyka jest rzeczywistością!
Dotychczas tylko marzyliśmy, że kiedyś będziemy mieć przestronne sale lekcyjne, szerokie, widne korytarze, salę gimnastyczną, salę teatralną i wielki, zielony teren dookoła szkoły.
Marzenia się spełniają! Dowodem jest nasze przeniesienie się do nowego budynku!
Panie Dyrektor serdecznie podziękowały wszystkim, którzy podczas wakacji poświęcili swój czas, energię, siły i fundusze, aby udało się dokonać niezbędnych remontów, poprawek i upiększeń przestrzeni szkolnej, tak, aby dzieci i młodzież naszych szkół mogły rozpocząć naukę w - niemal - bajecznych wnętrzach...
Panie Dyrektor wspominały z radością i entuzjazmem, że wrócił duch społecznej pomocy, która towarzyszyła nam podczas powstawania Szkoły prawie 30 lat temu. Całe rodziny, przyjaciele i znajomi angażowali się w pomoc w przeprowadzce.
Nauczyciele,  podczas wakacji, także  nie szczędzili sił, aby zorganizować nowe miejsce pracy, nauki
i wspólnego przebywania dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Pani dyrektor Bożena Jaskros powiedziała, że przekonała się o sile wspólnego działania i wierzy, że wspólnie możemy góry przenosić! 
Tę podniosłą atmosferę uświetnili swoim występem artyści - muzycy, z zespołu "ARTEPHINO TRIO". Zaprezentowali utwory polskich kompozytorów, mniej i bardziej znanych (m.i.: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Feliksa Nowowiejskiego, Władysława Żeleńskiego, Wojciecha Kilara) w aranżacjach na dwa oboje i akompaniament fortepianu.
Honorowym gościem na rozpoczęciu roku szkolnego w SSP i  SG STO był pan prezydent Starachowic - Marek Materek. Jego obietnica (sprzed dwóch lat), złożona naszej szkolnej społeczności o poprawie warunków nauki i pracy, stała się rzeczywistością.
Prezydent życzył nam, abyśmy umieli dobrze wykorzystać nową siedzibę i z powodzeniem przeżywali
w niej przygody z zabawą  i nauką.

 

TAK WYGLĄDAJĄ NASZE KOLOROWE KLASY:
Klasa 0
Klasa Ia
Klasa Ib
Klasa 3
Klasa 5
Klasa 8
Klasa 3 gim