AKTUALNOŚCI - X 2018


| wrzesień | październik | listopad |grudzień | styczeń | luty | marzec | kwiecień | maj | czerwiec |

===============================================================
31 X 2018 r.
ROZSTRZYGNIĘCIE SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
"Dary jesieni"

===============================================================

Konkurs skierowany był do uczniów klas 0-III SSP STO.
Jesień to pora roku, która  mieni się wieloma kolorami. Nie trzeba szukać daleko, aby znaleźć pomarańczowe, brązowe czy czerwone liście. Podczas jednego tylko spaceru, jeśli tylko dobrze się rozejrzymy, upolujemy jeszcze inny skarb -  czas spędzony  z dzieckiem.

Cele konkursu: 

  • prezentacja możliwości twórczych dzieci,
  • propagowanie różnych technik plastycznych,
  • doskonalenie warsztatu plastycznego,
  • kształtowanie i rozwój wrażliwości i wyobraźni plastycznej
  • doskonalenie warsztatu plastycznego,
  • kształtowanie i rozwój wrażliwości i wyobraźni plastycznej

Komisja konkursowa w składzie: p. dyr. B. Jaskros, p. wicedyrektor B. Nowak, p. J. Gryz i p. A. Szumilewicz stanęły przed trudnym zadaniem przyznania nagród. Efekty prac konkursowych przeszły nasze oczekiwania.  Spośród 34 prac wyłoniono zwycięzców  w  poszczególnych kategoriach
i przyznano wyróżnienia.

  Kategoria                                                                      Kategoria     
Zwierzęta w lesie                                                           Jesienny las
I miejsce  - Ula Kos                                                   I miejsce - Jaś Gawor
II miejsce - Julia Dobrowolska                               II miejsce  - Aleksandra Kwilosz
                     Filip Mnich                                           III miejsce  - Laura Anyst
III miejsce Julia Sikora                                                                  Tomasz Jaworski
   
           Kategoria                                                    Kategoria                                                                     
     Jesienna postać                                                Nietypowy pomysł
I miejsce - Weronika Czapka                            I miejsce - Mateusz Tatarek
II miejsce - Weronika Papaj                              II miejsce - Aleksander Pożoga
                     Lena Szwed                                                           Kacper Bugaj
                                                                               III miejsce - Igor Kasperki
           Kategoria                                                                         Olaf Dulewicz
Jesienne koszyki
I miejsce - Kornelia Surdy                                         Nagroda specjalna
II miejsce - Hania Gawor                                         Aleksander Kostecki
III miejsce - Dorota Szymczak
                      Andrzej Jaworski
Wyróżnienia otrzymali: F. Łącki, M. Zubek, O. Drużdż, M. Biesiada, D. Tulacha, A. Skorzyński, S. Zawiła, A. Danielczyk, K. Dziuba, F. Gorzelak, A. Majecki, H. Krystyniecki .
Konkurs zorganizowała i przeprowadziła p. Joanna Gryz.                

Do zobaczenia za rok!

 

===============================================================
25 X 2018 r.
JEST INNY ŚWIAT ...
SPOTKANIE Z PIOTREM HERCOGIEM
===============================================================

Może nawet wiemy, że jest, bo mówią o tym w stacjach radiowych, pokazują
w stacjach telewizyjnych, piszą o nim dziennikarze na portalach intranetowych
i w gazetach,
ale co innego czytać, oglądać słuchać, a co innego doświadczyć ...

 Przekonali się o tym nasi uczniowie z klas V, VI, VII, VIII i IIIG, kiedy - dzięki panu Robertowi Wieruckiemu - tacie Łukasza (kl. III), Maćka ( kl. V) i Nadii (kl. VIII) spotkali się z Piotrem Hercogiem - biegaczem maratonów górskich, długodystansowcem, biegającym w różnorodnych (często ekstremalnych!) warunkach klimatycznych, w różnych częściach świata, z trenerem sportowym, speleologiem, organizatorem wielu imprez sportowych, a przede wszystkim wielokrotnym zwycięzcą ultra maratonów.
W październiku br. Piotr Hercog zwyciężył w trwającym 63 godziny biegu przez terytorium Stanów Zjednoczonych. 330 km, pan Piotr przebiegł zwyciężając w takim stylu, że następny po nim zawodnik przybiegł na metę dopiero dwie godziny później.
Panu Piotrowi towarzyszył dziennikarz telewizji polskiej - Oswald Rodrigo Pereira, który przedstawił się jako podopieczny trenera Piotra Hercoga, ale przede wszystkim uczestnik słynnej polskiej wyprawy zimowej na szczyt K2 w Himalajach.
Obaj panowie opowiadali niezwykle interesujące przygody, jakie przeżywali podczas swoich wypraw. Prezentowali filmy i zdjęcia z ekstremalnych warunków, jakich podczas nich doświadczyli.
Z ogromnym zainteresowaniem słuchali ich nasi uczniowie.
Spotkanie z tak Wielkimi, a tak przy tym skromnymi, otwartymi, i wrażliwymi Osobami musiało wywrzeć na nich niemałe wrażenie. Nawet nie zadawali pytań tkwiąc w skupieniu, zadziwieniu, zdumieniu
i zachwycie.
Rzadko mamy okazję spotkać Kogoś, kto tak konsekwentnie realizuje zamierzone cele, pokonuje trudności, decyduje się na wyrzeczenia, podporządkowuje swoje codzienne życie reżimowi treningów, ćwiczy swój charakter. Pan Piotr mówił, że - podczas wszystkich maratonów, przede wszystkim musi pracować głowa, jest czas na myślenie, na analizę i ani przez chwilę nie można tracić poczucia sensu w realizowanym zadaniu.
Mamy nadzieję, ze na tym jednym spotkaniu - niespodziance, zaaranżowanym spontanicznie i bez większych przygotowań nie skończy się nasza znajomość. Powiedzieliśmy sobie -
dziękujemy i do zobaczenia. Na pewno, kiedy wyjdziemy już z oszołomienia i zdumienia innym światem, którego doświadczyliśmy,  dowiemy się więcej i więcej, będziemy słuchać, pytać, podziwiać i rozmawiać. Zapraszamy do naszej szkoły raz jeszcze i jeszcze!

 

 

===============================================================
25 X 2018 r.
TEATRALNA JESIEŃ W SZKOLE SPOŁECZNEJ

===============================================================

W czwartek 25.10.2018 r. uczniowie klas 0-III wraz z wychowawcami byli na wycieczce w Kielcach. Pierwszym punktem programu był Teatr "Kubuś", gdzie obejrzeli spektakl pt. "Gniazdo", który powstał z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości.  Dzielni rycerze, wyprawa i wielki plan. Oto początek niestandardowej wersji historii o Lechu, Czechu i Rusie, którą opowiada Orzeł, oczywiście biały. W kieleckim przedstawieniu znani z legendy bracia to postacie w kostiumach superbohaterów. Pojawiają się też nowości - siostra trzech braci Wanda, Światowid, Popiel, chochlik Bieda i tajemnicze Ćmoki. Wszystkich z przytulnej chatki wygania bieda. Tym, który rzuca pomysł poszukania kawałka ziemi jest Lech. "Gniazdo" przy tej lekkiej, atrakcyjnej dla młodego widza formie opowiada o rzeczach ważnych: początkach polskiej państwowości, naszych symbolach narodowych, naszych cechach. Stawia bardzo ważne pytanie: co to znaczy być dobrym Polakiem, czy to to samo, co być dobrym człowiekiem?  Kontynuacją poruszonej w teatrze tematyki była wizyta w Muzeum Historii Kielc, gdzie dzieci mogły zobaczyć jak wyglądało życie ludzi w Polsce sto i więcej lat temu, jakich urządzeń
i przedmiotów używali i jakie nosili stroje. Wizyta w Muzeum zakończyła się warsztatami plastycznymi, podczas których uczniowie wykonali z tekturowych talerzyków Godło. Wycieczkę dla najmłodszych zorganizowała Renata Kubik - wychowawczyni kl."0".

 

 

===============================================================
19 X 2018 r.
X JUBILEUSZOWY EKOFESTYN

===============================================================

W piątek 19 października uczniowie kl. 0 z wychowawczynią Renatą Kubik uczestniczyli  w Festynie Ekologicznym "Zaginiony świat naszej Ziemi", na który zaprosiło najmłodszych mieszkańców naszego miasta Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Tegoroczna edycja festynu odbyła się pod hasłem "Jerzyk - nasz skrzydlaty sąsiad". Ten mało znany ptak i jego zwyczaje stały się nieco bliższe dzieciom, dzięki zadaniom, jakich się podjęły. Było to m.in. wykonanie budki lęgowej  dla jerzyka oraz wykonanie plakatu związanego tematycznie z hasłem festynu.  Podczas imprezy dzieci wysłuchały ciekawego wykładu na temat życia jerzyków, kolorowały obrazki, oglądały wystawę przyrodniczą.
Po słodkim poczęstunku, obdarowane licznymi podarunkami, w wesołych nastrojach wróciły do szkoły.

 

 

===============================================================
23 IX 2018 r.
PIERWSZAKI W CENTRUM NAUKI

===============================================================

Dnia 23 września 2018 r. uczniowie klasy pierwszej "a" odwiedzili Centrum Nauki Leonardo Da Vinci w Podzamczu Chęcińskim. Był to ich pierwszy wyjazd w tym roku szkolnym poza szkołę, a zatem okazja do integracji zespołu i wspólnych zabaw. Pierwszoklasiści wzięli udział w warsztatach "Gdy widzę słodycze to kwiczę ... - czyli dobre bo słodkie", w trakcie, których dowiedzieli się dlaczego spośród pięciu podstawowych smaków najbardziej smakuje nam właśnie słodycz. Pod okiem prowadzących przygotowali własne przysmaki - kolorowe żelki i przeprowadzili szereg eksperymentów. Po nich odbyli wspaniałą podróż do świata nauki i techniki z wykorzystaniem nowoczesnych interaktywnych eksponatów. Wyprawa do Centrum Nauki Leonadarda Da Vinci okazała się niezwykle udana.

 

 

 

===============================================================
19 X 2018 r.
IV FESTIWAl RADOŚCI JUŻ ZA NAMI ...

===============================================================

W piątek 19 października br. w Starachowickim Centrum Kultury odbył się IV Festiwal Radości,
tym razem poświęcony sztuce tańca.
Festiwal,  to przedsięwzięcie artystyczno  - edukacyjno - integracyjne.
Impreza pod hasłem: "Magicznie, tanecznie, bajecznie czyli show bez barier" zgromadziła dzieci, młodzież i dorosłych z powiatu starachowickiego, którym bliskie są prezentacje na scenie, wskazujące na wartość integracji osób o różnym poziomie zdrowia i psychofizycznych możliwości.

Nasza Szkoła  - od początku istnienia Festiwali - jest zapraszana do udziału w nich, jako społeczność kształtująca wychowawcze postawy społecznej wrażliwości i empatii.
Tak było i tym razem.
Pod kierunkiem Anny Szumilewicz, Dariusza Dygasa i Anny Babickiej nasze młode artystki zaprezentowały program "Po drugiej stronie tęczy".
Ola Białoń (kl. VIII SSP) wystąpiła w roli Dorotki z bajki o Czarnoksiężniku z Kariny OZ i pięknie zaśpiewała "Over the Rainbow", Daria Wróblewska (kl. III SG) jako narratorka opowiedziała historię Dorotki:


Wiele przygód przeżyła,
wiele osób poznała,
i wielu pomogła, choć sama jest mała.
Pokazała że Czarnoksiężnik nie jest groźny wcale,
i wszystko osiągniesz, kiedy będziesz stale,
dążyć tam, gdzie chcesz dążyć  - prosto i wytrwale.

 Jeśli chcesz możesz przeżyć przygody z Dorotką,
z nią się bawić i tańczyć i śpiewać tak słodko,
że strach całkiem mija, mocno serce bije,
każdy jest szczęśliwy, dlatego, że żyje!

Możesz zdobywać odwagę i śmiałość,
tańczyć i wędrować i czuć, że wciąż mało
i mało ci szczęścia i kolorów tęczy,
możesz w życiu wędrować i nie dać się zmęczyć,
w szukaniu  MIŁOŚCI, dobra i RADOŚCI.

 A kiedy już dotarliśmy na drugą stronę tęczy, dziewczyny zaprosiły nas wszystkich do szalonego, radosnego rock and rolla. Zatańczyły: Oliwia Wróblewska, Dominika Wziątek (kl. VI), Nadia Wierucka, Julia Wziątek (kl. VIII), Daria Wróblewska, Dorota Wypchło, Aleksandra Stanecka, Julia Krępa, Julia Cebula i Karolina Książek (kl. III SG).
Występ został przyjęty gromkimi brawami, a przedstawicielki naszych Szkół uhonorowane dyplomami, słodyczami i wspaniałą statuetką witrażowej baletnicy.
Dodatkowo, los okazał się dla nas łaskawy i wylosowaliśmy jedną z trzech nagród - niespodzianek: zestaw instrumentów perkusyjnych do zajęć muzycznych z dziećmi.
Brawo dziewczyny!
Gratulujemy występu! Dziękujemy za godną reprezentację Szkół w ważnym przedsięwzięciu!

 

 

 

 

===============================================================
1 X 2018 r.
RAJDOWY KONKURS FOTOGRAFICZNY 2018 - WYNIKI

===============================================================

Kategoria klas "0" - III SSP:

Aleksandra Kwilosz - kl. I a - I miejsce
Laura Anyst - kl. II - I miejsce

Julia Trzeciak - kl. I a - II miejsce
Aleksander Pożoga - kl. I a - II miejsce
Szymon Kubiak - kl. I b - II miejsce

Oliwia Drużdż - kl. "0" - III miejsce
Urszula Kos - kl. I a - III miejsce

Weronika Czapka - kl."0", Kornelia Surdy - kl. I a, Andrzej Jaworski - kl. I a, Tomasz Jaworski - kl. III - wyróżnienia

Kategoria klas IV - VI SSP:
Zofia Wojteczek - kl. IV - I miejsce
Gabriela Biesiada - kl. V - II miejsce
Katarzyna Zawiła - kl. V - III miejsce
Abigail Venter - kl. IV - wyróżnienie

Kategoria klas VII - VIII SSP i III SG:
Mateusz Kwilosz - kl. VII - I miejsce
Piotr Sołtyk - kl. VII - II miejsce
Julia Wyskiel - kl. VII - III miejsce
Oliwia Szwed - kl. VII - wyróżnienie