KLUB CIEKAWEJ KSIĄŻKI

           Nasza polonistka pani Bożena Jaskros  inspiruje nas do czytania literatury pięknej. Raz
w miesiącu spotykamy się w kręgu, aby zaprezentować książki, które warto przeczytać. Rozmawiamy o beletrystyce, prezentujemy swoje zainteresowania czytelnicze, wymieniamy się prezentowanymi lekturami.
Naszym spotkaniom przyświeca myśl: "KTO CZYTA, ŻYJE WIELOKROTNIE".

Zachęcamy wszystkich do czytania!!! Oto nasze propozycje!!!Książkę przedstawia Jakub Fiega.
"Erebos" Ursula Poznanski

Po londyńskiej szkole zaczyna krążyć tajemnicza płyta. Okazuje się, że to gra. Kiedy Nick dostaje do niej dostęp, dowiaduje się, że nie jest ona normalna. Zasady gry są bardzo surowe. Masz tylko jedno życie, nie wolno Ci rozmawiać o grze z nikim, a część zadań wykonujesz
w prawdziwym świecie. Cała gra jest owiana niesamowitą tajemnicą, którą do ostatniej chwili chce się odkryć. Wciągająca fabuła zachęcam.


Książkę poleca Tomasz Paluch.
"Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" Stieg Larsson

Pewnego wrześniowego dnia w 1966 roku, szesnastoletnia Harriet Vanger znika bez śladu. Prawie czterdzieści lat później Mikael Blomkvist - dziennikarz i wydawca magazynu "Millennium" otrzymuje nietypowe zlecenie od Henrika Vangera - magnata przemysłowego, stojącego na czele wielkiego koncernu. Ten prosi znajdującego się na zakręcie życiowym dziennikarza o napisanie kroniki rodzinnej Vangerów. Okazuje się, że spisywanie dziejów to tylko pretekst do próby rozwiązania skomplikowanej zagadki. Mikael Blomkvist, skazany za zniesławienie, rezygnuje z obowiązków zawodowych i podejmuje się niezwykłego zlecenia. Po  pewnym czasie dołącza do niego młoda hakerka i researcherka Lisbeth Salender.    WARTO PRZECZYTAĆ!!!


Książkę poleca Kinga Tkaczuk.
"Dzieci cienie-Wśród ukrytych. Wśród oszustów" Margaret Peterson Haddix

Książka  jest wizją społeczeństwa przyszłości. Nad światem ciąży wizja głodu. Rząd ustanawia Prawo Populacyjne, które zakazuje rodzinom posiadania więcej niż dwojga dzieci. Główny bohater to Luke-nielegalne dziecko, zmuszony  do życia w ukryciu. Marzy
o tym, co na co dzień mają jego rówieśnicy - o przyjaciołach, wakacjach, o grze w piłkę, a nawet o chodzeniu do szkoły.
Powieść porusza wiele bardzo istotnych problemów społecznych. Jak daleko "Rząd" ma prawo ingerować w życie obywateli? Czym jest prawdziwa samotność? Oraz najważniejsze, czy nasz świat też podzieli taki los? Autorka świetnie opisuje, co może przeżywać osoba, która jest praktycznie więźniem we własnym domu i musi się ukrywać przed resztą świata.


Książkę poleca Wiktoria Dobrowolska.
"Pachnidło" Patrick Süskind

Powieść wydana w 1985 roku. Główny bohater, Jan Baptysta Grenouille, nieślubny syn paryskiej handlarki rybami, obdarzony jest nieprawdopodobnym węchem - postrzega świat wyłącznie przez pryzmat tego zmysłu. XVIII-wieczna Francja staje się tłem do jego pogoni za stworzeniem perfum o idealnym zapachu, jak i pozwala wczuć się w atmosferę ówczesnego życia. Karzeł pracuje w zakładzie perfumiarskim. Grenouille poza genialnym węchem nie ma ani pociągającej fizjonomii, ani żadnej innej zdolności. Mężczyzna ulega obsesji odnalezienie kobiety, a konkretniej dziewicy, z której ciała stworzy wonność nad wonnościami. Ciągłe poszukiwania powodują, że staje się on seryjnym mordercą. Zachęcam.Książkę poleca Jan Głowacki.
"Piter" Szymon Wroczek

Jest to pierwsza książka, która została wydana w Polsce w ramach projektu Uniwersum Metro 2033. Piter to pieszczotliwa nazwa Petersburga, miasta w którym atomową apokalipsę przetrwali ci, którzy mieli szczęście w odpowiednim czasie znaleźć się w odpowiednim miejscu, czyli w petersburskim metrze. Jeśli chcesz poznać losy bohaterów atomowej apokalipsy, przeczytaj polecaną przeze mnie książkę.
Książkę poleca Ola Skwarek.
"Świat Zofii" Jostein Gaarder

Powieść norweskiego pisarza Josteina Gaardera. Filozofia dla każdego - tak bym określiła tę książkę w kilku słowach. Czyta się ją z zapartym tchem, pobudza wyobraźnię, dobra książka dla nastolatków. Napisana bardzo prostym, przystępnym językiem. Opowiada o Zofii, która prowadzi zwyczajne życie aż do momentu, gdy niespodziewanie zaczyna otrzymywać listy "Kim jesteś?" "Skąd wziął się świat?" zagłębiające ją w tajniki historii filozofii. I to właśnie te pytania stają się motywem przewodnim. Biorąc tę książkę do ręki nie jeden z nas, po przeczytaniu recenzji na okładce, odłożyłby ją z powrotem na półkę. Wydawałoby się, że podróż w głąb historii filozofii okaże się niezbyt interesująca, by nie powiedzieć nudna. Jednak ta książka wyłamuje się z powszechnego uznania, iż powieści filozoficzne nie cieszą się wielką popularnością. Niebagatelny sukces książki Gaardera w Norwegii, a później i na całym świecie potwierdził, iż jest to książka, po którą warto sięgnąć.


Książkę poleca Dominik Pocheć.
"Tożsamość" Didier van Cauwelaert

Martin Harris, przybyły do Paryża amerykański naukowiec, wybudza się ze śpiączki, w którą zapadł po wypadku samochodowym. Doskonale pamiętając, kim jest, jedzie do wynajętego mieszkania, gdzie czeka na niego żona. Otwiera mu jakiś mężczyzna, żona traktuje go jak obcego. Pozbawiony dokumentów i tożsamości musi walczyć o odzyskanie swojego życia. Wszystko świadczy przeciwko niemu, nikt go nie zna - pomocą służy mu tylko taksówkarka, z którą jechał, gdy doszło do wypadku.

Książkę można określić jako dość szybką do przeczytania. Jest bardzo ciekawie napisana, wątek dość niekonwencjonalny. Akcja pędzi pomimo wielu opisów psychologicznych. Jeden wieczór
w zupełności wystarczy. Książka zapiera oddech w piersiach. Chce się jak najszybciej poznać rozwiązanie, które jest bardzo zaskakujące. Na podstawie książki powstał film, w jego głównych rolach wystąpili Liam Neeson i Diane   Kruger.